MINDENT AZ AKNÉRÓL

 

YHa látod, felismered - de tulajdonképpen mi az az akne?

Az aknés bőrelváltozásra jellemzőek a pattanások, a komolyabb gyulladások (ciszták, nodulák), eltömődött pórusok (fekete és fehér), melyek megjelennek a nyakon, arcon, mellkason, vállakon, akár a felkaron is.

Kit érinthet az akne?

Az akne rendszerint a pubertáskorban jelenik meg, de igazából nincs életkorcsoportra korlátozva a megjelenése. Felnőttkorban, a 20-as, 30-as, 40-es, de akár az 50-es években is megjelenhet.

Mi okozza az aknét?

Az aknét három fő tényező okozza:
•A bőrben lévő megnagyobbodott faggyúmirigyek túlzott aktivitása
•A faggyút kivezető szőrtüszők eltömődése
•P.acne nevű baktériumok elszaporodása a szőrtüszőkben

Az akne nem mindig egyforma megjelenéssel bír. Tudod-e, hogy milyen akne típusokat különböztetünk meg?

KOMEDÓK:

FEHÉR: Mikroszkopikus méretű kivezetéssel bíró kis pórus, melyben felszaporodik a faggyú, a baktérium, a szennyeződés és az elhalt sejtek. Mivel a levegő nem jut be a szőrtüszőbe, a benne lévő anyag nem oxidálódik, ezért színe nem változik meg, fehér marad.

FEKETE: Az érintett pórusok nyílása széles, teli vannak faggyúval, baktériummal, elhalt sejtekkel és kémiai reakció révén eloxidálódik a melanin. A levegőben lévő oxigén a szőrtüszőben lévő anyagot jellemzően fekete színűre váltja.

GYULLADÁSOS AKNE

PAPULA: A bőrből kiemelkedő képlet. Rendszerint kicsi, és ha megkaparjuk, kinyílik, elfertőződik.

PUSZTULA: Kisebb kiemelkedés, mely a bőr felső rétegében gennyet gyűjt össze. Rendszerint a faggyúmirigyeket vagy szőrtüszőket érinti.

NODULE: Súlyos akne, mely mélyen a tüszőknél található. A noduláris akne nagy, fájdalmas csomók jellemzik, melyek a bőr mélyebb rétegeit érintik.

CISZTA: A ciszta akkor jön létre, ha egyszerre több pórus tömődik el, és hirtelen lobban be, fertőződve, gyulladva. A ciszta a leggyakoribb a tinédzserek között, a hormonváltozások hatására, amikor rengeteg keratin és faggyú termelődik a bőrben - mely a pórusok eltömődéséért felelős.

AKNE TESTEN: Fül, nyak, mellkas, hát, fejbőr, vállak, fenék - ezek a legérintettebb területek. A hormonok, az eltömődött pórusok és az arcon aknét okozó baktériumok válthatják ki a testen megjelenő aknét. Ez a fajta akne az aktív életmód esetén is jellemző. A hajápolók, a mosószerek, a szoros ruha miatti dörzsölődés szintén hozzájárulhat.

Nem minden akne egyforma, többféle súlyosságban fordul elő. A Te aknéd melyik fokozatba tartozik?

1-ES FOKOZAT:  Nyílt és zárt komedók. Nincs gyulladásos elváltozás.

2-ES FOKOZAT: Nyílt és zárt komedók. Papulák és néhány pusztula. Gyulladás jelen van.

3-AS FOKOZAT: Komedók, papulák, pusztulák és néhány nodula. A pusztulák hólyagszerűek.   Pustules have blister like appearance.

4-ES FOKOZAT: Komedók, papulák, sok pusztula, nodula, ciszta és tályog (gyógyszeres kezelése javasolt.) .

A többféle fajta és fokozatú akne mellett a bőrnek is többféle típusa ismert. Melyik illik Rád leginkább?

NORMÁL BŐR: A normál bőr sima, felülete tiszta, a pórusok aprók. Nincsenek látható elváltozások, zsírosabb vagy száraz területek. A faggyútermelés és a víztartalom egyaránt kiegyensúlyozott. Ez a típusú bőr általában a gyerekekre jellemző.

ZSÍROS BŐR:  A zsíros bőr rengeteg faggyút termel, mert a faggyúmirigyek túl aktívak. A bőr fényes, vastag, a pórusok gyakran tágak. A zsíros bőrön az akne illetve más bőrelváltozások minden típusa megjelenhet.

DEHIDRATÁLT BŐR: A dehidratált bőr felső rétege vízhiányos, ezért feszül, hámlik, foltokban száraz. Fáradt és rugalmatlan, könnyen ráncosodik. A dehidratált bőr extrém esetben viszket és ég.

KOMBINÁLT BŐR: A kombinált bőr egyes részein száraz, míg más részein zsíros. Az az elterjedt bőrtípus általában az orcákon és a szem környékén száraz, míg a faggyú a leginkább a T-zónában (orr, homlok, áll) termelődik. A bőr eltérő területeit eltérő módon kell ápolni.

ÉRZÉKENY BŐR: Az érzékeny bőr bizonyos bőrápolási termékekre kipirosodással, viszketéssel, égő érzéssel, szárazsággal reagál. Kialakulásának oka lehet bőrbetegség, allergia, kontaktirritáció, nem megfelelő bőrápoló termékek használata.